Назад до новин

З нагоди 125-річчя Міжнародного кооперативного альянсу: історія створення

19 серпня світовий кооперативний рух відзначив 125 років від дня створення Міжнародного кооперативного альянсу (МКА). Саме в цей день у 1895 році в Лондоні під час 1-го кооперативного конгресу було створено цю організацію. Учасниками конгресу були представники з Аргентини, Австралії, Бельгії, Англії, Данії, Франції, Німеччини, Голландії, Індії, Італії, Швейцарії, Сербії та США. Це була одна із небагатьох міжнародних організацій, що пережила і Першу, і Другу світову війни.

Подолати всі політичні розбіжності між членами було складно, але Міжнародний кооперативний альянс вижив, зберігаючи прихильність до миру, демократії та залишаючись політично нейтральною організацією. Окрім цього, за 125 років організація збільшилась у масштабах і допомогла об’єднати та зміцнити кооперативний рух у всьому світі. Пропонуємо вашій увазі основні віхи його славної історії, нагадаємо, як все відбувалося і з чого почалося.

Існує чимало записів про кооперативи, що почали свою діяльність у середині ХІХ ст. як невеликі організації у Західній Європі, Північній Америці та Японії, однак саме піонери Рочдейла вважаються прототипом сучасного кооперативного суспільства та засновниками кооперативного руху.

В 1844 році група із 28 ремісників, що працювали на бавовняних млинах у місті Рочдейл, на півночі Англії, створила «Товариство чесних піонерів». Ткачі стикалися із жахливими умовами праці та низькою заробітною платою, не могли дозволити собі через високі ціни якісні продукти харчування та предмети домашнього вжитку. Вони вирішили, що об’єднавши свої незначні ресурси та працюючи разом, зможуть отримати товари за доступними цінами. Спочатку у продажу було лише борошно, вівсяна крупа, цукор та масло.

Учасники товариства були одностайні в тому, що до покупців треба ставитися чесно, відкрито та з повагою. Відтак кожен клієнт магазину мав змогу стати його членом.

У 1862 році Фрідріх Вільгельм Райффайзен і Герман Шульце-Деліч ініціювали створення кредитних товариств у Німеччині. Ця модель поширилась і на інші сектори, а також простимулювала зростання фінансових кооперативів у всьому світі.

Створення МКА 125 років тому і надійність цієї кооперативної моделі, яка зберігалася протягом такого тривалого періоду, є яскравим прикладом важливості її внеску для всього світу. З розвитком соціально-економічних потреб населення та його прагненням до побудови кращого світу, з’являються і будуть з’являтися нові форми й типи кооперативів. На сьогодні МКА представляє 313 організацій-членів із 110 країн, що більше, ніж будь-коли за останні 125 років.

На фото: Тринадцять засновників Рочдейльського товариства рівноправних піонерів