Назад до новин

ПУЕТ ЗІБРАВ ТУРИСТИЧНИХ ЕКСПЕРТІВ

14–15 травня у Полтавському університеті економіки і торгівлі зустрілися туристичні оператори, турагенти, представники готельно-ресторанного бізнесу (HoReCA), перевізники, представники закладів організації дозвілля (музеїв, театрів тощо) та виробники сувенірів з метою створення комунікаційної платформи для спільного розвитку туристичного ринку Полтавського регіону.

Приводом для зустрічі став спільний проект Центру інформаційної підтримки бізнесу м. Суми з ПУЕТ за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку в рамках ініціативи Європейського Союзу «EU4Business» — практичний семінар «Роль малого та середнього бізнесу у розвитку туристичних дестинацій Полтавської області».

Одним із основних завдань роботи семінару стало стимулювання самозайнятості населення та покращення кооперації між підприємцями у сфері туристичного бізнесу Сумської та Полтавської областей.

Із вітальним словом до учасників звернувся ректор ПУЕТ, доктор історичних наук Олексій Нестуля. У своїй промові він наголосив, що сфера туристичного бізнесу вміє конвертувати туристичний потенціал у зарплати для своїх співробітників, податки для місцевих територіальних громад, тобто зробити туризм ще й фактором економічного зростання краю.

Керівник Центру інформаційної підтримки бізнесу м. Суми Тарас Савченко відзначив, що Полтавщина знана своєю культурно-історичною спадщиною та туристичними об’єктами.

— Низка представників бізнесу та влади як у Полтаві, так і в Сумах, — підкреслив Т.Савченко, — також нас підтримали і запевнили, що є можливість розвитку нових туристичних продуктів.

Під час першого дня, 14 травня, було розглянуто низку важливих питань та проведено воркшопи для кращого розуміння розвитку туристичних дестинацій Полтавщини.

Про особливості туристичної сфери Полтавської області та необхідність навчання представників малого і середнього бізнесу створенню туристичного продукту розповіла Валентина Вождаєнко, директор Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА.

Про можливості кооперації представників бізнесу Сумської та Полтавської областей доповідав Юрій Гладенко, начальник відділу туризму Сумської ОДА.

Зацікавила присутніх і презентація першого заступника голови Нацради з питань телебачення і радіомовлення Ольги Герасем’юк на тему «Стимулювання самозяйнятості населення та розвиток мікропідприємництва через використання об’єктів культурної спадщини» на прикладі проекту «Школи Лохвицького земства».

— Нині про «Школи Лохвицького земства», побудовані за проектами архітектора, художник та етнографа Опанаса Сластіона, не знає хіба що ледачий, — зазначила О. Герасим’юк, — причому як на Полтавщині, так і в Україні загалом. На жаль, самі мешканці тих мальовничих сіл, у яких свого часу творив О. Сластіон у стилі українського архітектурного модерну, дуже часто ставилися до пам’яток як невігласи. У Сенчі школу розібрали на корівники, у Харсіках один чоловік хотів там зробити гараж для свого КАМАЗа, у Новій Греблі школу взагалі спалили. Поки політики вирішують, що вони від цього можуть мати, школи гинуть. Між тим, сам Опанас Сластіон будував ці школи з башточками, як церкви. Він хотів тут бачити храми освіти, науки, культури. Шкода, що нащадки того не розуміють.

«Фестивальний рух як інструмент стимулювання туристичної привабливості регіону» — тема наступної дискусії Яніни Барибіної, експерта з розвитку туристичних дестинацій, співзасновника Міжнародного фестивалю «Полтавська галушка», доцента кафедри менеджменту ПУЕТ. Говорили і про можливості для бізнесу від ЄБРР, де Тимур Халілов, аналітик Групи з фінансування та розвитку малого й середнього бізнесу ЄБРР, дав цінні поради, як отримати грант на фінансування власного туристичного продукту.

На думку керівника проектного офісу ПУЕТ Інни Пахомової, мета заходу полягає в розвитку місцевих громад шляхом стимулювання підприємництва, спрямованого на ефективне використання туризму. Тож ПУЕТ став ще й платформою для комунікації бізнесу, влади та громади задля розвитку туристичних дестинацій у Полтавській області.

У другій частині семінару відбулася серія воркшопів про участь малого й середнього бізнесу в розвитку туристичних територій, розробку туристичних маршрутів. Про це розповідали тренери Сергій Підмогильний, координатор розвитку мережі «Зелених шляхів», та Олександр Бурсанов, голова ГО «Туристичне товариство «Карпатські стежки».

На другий день, 15 травня, для учасників була запланована подорож за новим  туристичним маршрутом Полтавщини «Школи Лохвицького земства». Під час поїздки експерти давали свої поради щодо ефективності розвитку туристичної території. Були заплановані зупинки у м. Миргород з оглядом Курортного парку та курорту «Миргород». У м. Чорнухи почалося знайомство з першою школою Сластіона та музеєм Сковороди. У с. Піски Удайські другу земську школу, яка збереглася, але потребує реконструкції, учасники мали змогу відвідати, так би мовити, за ескізами.

Школи Лохвицького земства, побудовані на початку XХ ст. за проектами Опанаса Сластіона, — маленькі скарби рідної Полтавщини. У проектах враховано все: місце розташування шкільного комплексу (зазвичай на пагорбі), санітарні норми (певна кількість вікон і висота стель), наявність квартир для вчителя та сторожа й багато іншого для комфорту учнів. І найголовніше: будівля повинна формувати естетичні смаки і виховувати патріотів. Опанасом Сластіоном було розроблено вісім проектів шкіл, де втілено архітектурно-художній вигляд будівель в українському національному стилі. Варто зазначити, що застосування під час проектування типових проектів було найбільш прогресивним у ті часи, однак у цьому випадку типові проекти передбачали «створення не одного чи двох проектів шкіл, але ж цілої їх серії».

Практичний семінар став поштовхом для дискусій щодо покращення туристичної привабливості Полтавського регіону із цінними порадами від експертів, а учасники мали змогу знайти нових знайомих та партнерів.