Назад до новин

Кінець світу: міфи чи реальність?

У Львівському торговельно-економічному університеті відбулася зустріч із лауреатом Нобелівської премії миру 2007 року, доктором з водних ресурсів, професором та керівником Інституту географії та екології університету Джона Гопкінса Євгеном-Зеноном Євгеновичем Стахівим. Ректорат університету спільно з Науковим Товариством імені Шевченка та Львівською обласною адміністрацією ініціювали приїзд до Львова відомого вченого і його зустріч з громадськістю, викладачами, студентами вузів.

Пан Стахів став лауреатом Нобелівської премії миру в 2007 році за зусилля, спрямовані на збільшення кількості знань про зміну клімату, яка відбувається з вини людини, та закладання основ тих заходів, котрі необхідні для боротьби з такими змінами.

– Якщо подивитися на зміни клімату за останні 5 тисяч років, то побачимо періоди великої посухи, що могли розтягуватися на століття і кардинально змінювати спосіб життя людей, – зазначив Євген Стахів, виступаючи перед студентами та викладачами в ЛТЕУ. – Північна Сахара, де нині Лівія, Туніс, Марокко, за часів Давнього Єгипту була зеленою, там привільно почувалися слони… Іранські й тюркські кочовики недаремно ішли з Азії в українські степи – внаслідок посухи їхній худобі бракувало пасовищ. Проблема в тому, що наразі досить важко чітко розрізнити, якою мірою нинішнє потепління зумовлене людською діяльністю, а якою — природними чинниками. Для цього необхідно мати інформацію щонайменше за 50 років і придатну математичну модель, яка продемонструвала б, яким був би клімат, якби парникові гази не викидалися в атмосферу. Такі моделі розробляються, але вони поки що здебільшого теоретичні.

Пан Стахів підтвердив, що нині на планеті теплішає, температура скрізь підвищилася на один градус, скресає крига Гренландії, рівень моря підвищується трохи швидше за природний. За прогнозами вченого та його колег, море за 100 років підніметься на 30–40 см.

На запитання кореспондента «Вістей…» чому в останні десятиліття в українських Карпатах відбуваються такі страшні повені, Євген Стахів відповів:

— Тут причина у кліматичному циклі, який нині зазнає змін. Пройде відповідний період часу і він зміниться, зміняться й погодні умови. Нарікання на вплив на цю ситуацію наслідків вирубки лісу мають певний сенс, але не значний.

На думку вченого, у світі має бути комплексне управління водними ресурсами. Та, на жаль, не кожна країна може собі це дозволити через низку економічних проблем. Без економіки не може бути управління будь-якими ресурсами, а не лише водними. До речі, Євген Стахів є автором понад 100 наукових праць та 150 технічних звітів, більшість із яких пов’язані зі зміною клімату, пом’якшенням водно-болотних угідь, дослідженням водних ресурсів тощо.

Напередодні приїзду Євгена Стахіва до Львова ректорат і вчена рада торговельно-економічного університету прийняли рішення про присвоєння йому звання Почесний доктор Львівського ТЕУ за видатні заслуги у збереженні водних ресурсів Землі, високий науковий професіоналізм, плідну діяльність в ЮНЕСКО та ООН і значний особистий внесок у зміцнення авторитету університету.

— Ми шануємо Євгена Стахіва і ставимо його у приклад тим українцям, котрі з різних причин опинилися далеко від Батьківщини, але відчувають себе кровинкою України, — сказав ректор навчального закладу, професор Петро Куцик під час вручення нагороди видатному вченому.

У свою чергу Євген Стахів зазначив, що дуже гордий тим, що він українець, і як патріот своєї країни завжди відстоюватиме її права, та подякував навчальному закладу за його внесок у науку та отриману високу нагороду.

На закінчення зустрічі студенти університету, учасники художньої самодіяльності дали чудовий концерт на честь гостя.

Михайло МАЗУР